Artykuł

Jaki jest potencjał podcastów?

Jaki jest potencjał podcastów?

Podcasty wchodzą do mainstreamu. Jeszcze rok temu w Polsce mało kto o nich słyszał, ale w ostatnim czasie wyszły z cienia. Słuchaczy przybywa lawinowo, podobnie powiększa się oferta. Wg badań Publicis dla TandemMedia z września 2019 już 27% internautow 15+ w każdym miesiącu słucha podcastów! To dokładnie tyle, ile średnio w Europie. Jaki jest potencjał podcastów? Jakie mają perspektywy rozwoju? Dlaczego coraz częściej słyszymy o zjawisku Podcast Boom?  Zapraszam do lektury. Możesz też posłuchać o tym w moim podcaście.

Michał Dobrzański 07 października 2019

JAKA JEST SKALA I POTENCJAŁ PODCASTÓW?

Zjawisko podcastingu, czy np. audiobrandingu, jest jeszcze zdecydowanie czymś nowym i – pomijając bardzo nieliczne wyjątki – w zasadzie nie istnieje w świadomości słuchaczy, a w konsekwencji – w świadomości marek. Ale to się bardzo dynamicznie zmienia na naszym rynku. Natomiast jeśli popatrzymy na rynki referencyjne, a takim jest rynek amerykański, czy rynki Europy Zachodniej – liczby robią już kolosalne wrażenie.

Można to zobrazować pewną analogią. Czy uważasz, że Twitter jest narzędziem masowym? Popularnym? Znanym? Powszechnie wykorzystywanym?
Podejrzewam, że odpowiedziałeś twierdząco. A jakbym powiedział, że użytkowników Twittera jest w Stanach tylu, co użytkowników podcastów? Robi wrażenie? Aż się nie chce wierzyć, prawda?

JAKI JEST POTENCJAŁ PODCASTÓW? KOLEJNE PORÓWNANIA.

Chyba każdy kojarzy wykonawcę Eda Sheeran’a? Jego album w 2017 był najchętniej kupowaną płytą w UK. Sprzedało się blisko 700 tys. egzemplarzy. Z pewnością kojarzycie też Taylor Swift. Tu już było grubo, wydawałoby się, najchętniej kupowany album w Stanach znalazł 1 mln 200 tys. nabywców. Wow!

No to teraz popatrzmy na podcasty. Jeszcze niedawno najpopularniejszy podcast Amerykanów S-Town, z gatunku dziennikarstwa dochodzeniowego. 10 milionów ściągnięć. Ale nie…nie przez rok.

PRZEZ CZTERY PIERWSZE DNI PO WYDANIU!

Jeszcze jedna statystyka. Saga Harry Potter. To dopiero sprzedaż, prawda? W latach 1997-2016 8 tomów i 4 suplementy serii Harry Potter sprzedały się na całym świecie w około 450 milionach egzemplarzy.

PRAWIE PÓŁ MILIARDA!

No to teraz porównanie do kolejnych best…hm no nie bestsellerów, best-listenerów? Podcast Serial, który wystartował w październiku 2014 roku. Dwa pierwsze sezony w ciągu czterech lat bardzo zbliżyły się do serii Harry Potter, osiągając liczbę 350 milionów downloadów…

Taka jest skala i potencjał podcastingu. A to dopiero początek!Ż

Słuchawki ma przy sobie codziennie ponad połowa słuchaczy AUDIO
Słuchaczy spotkamy absolutnie w każdej sytuacji
Każda chwila jest dobra na AUDIO!

dlaczego słuchalność tak rośnie? i dlaczego akurat teraz?

Podstawową przyczyną jest popularyzacja i powszechny dostęp do technologii mobilnych. To sprawia, że możemy słuchać interesujących nas podcastów zawsze i wszędzie.


Zastanów się, czy znasz kogoś, kto nie ma smartfona, a posiada komórkę starego typu? Raczej nie. A jak wygląda korzystanie z internetu w smartfonie? Również korzystamy z niego masowo – a wielu z nas, jest po prostu online cały czas. Takie mamy czasy, i to zjawisko będzie tylko jeszcze bardziej przybierać na sile. Co więcej, podcastów możemy słuchać również offline – ściągając odcinki na swój telefon.

Dodatkowym ułatwieniem, i przewagą vs. np. video, jest to, że pliki audio są stosunkowo małe. A więc nawet, gdy jesteśmy za granicą, ściąganie kolejnego odcinka naszej ulubionej audycji nie zwiększy nam odczuwalnie transferu danych. A w związku z tym, że już wszędzie mamy darmowe WiFi, problem w zasadzie nie istnieje.

PODCASTY – JAKĄ MAJĄ PRZYSZŁOŚĆ?

Na koniec tego dość ogólnego artykułu – bowiem każdy z wątków będę chciał rozwinąć w oddzielnych wpisach – którego zadaniem było wprowadzenie Cię w świat podcastów zastanowimy się jaka przyszłość rysuje się przed podcastami. A może to już teraźniejszość? Jesteśmy właśnie świadkami nakładania się na siebie kilku trendów, które bez żadnej wątpliwości, w ciągu najbliższych 2-3 lat masowo się spopularyzują, i będą miały trudny wręcz do przewidzenia, pozytywny wpływ na rozwój rynku podcastów na świecie.

Przede wszystkim, możemy obserwować postępujące zmęczenie ekranami smartfonów – przy czym oczywiście pamiętamy, że mówiliśmy przed chwilą o tym, że upowszechnienie smartfonów wpływa na rozwój konsumpcji treści dźwiękowych…i ludzie te smartfony oczywiście będą nadal mieć. To co się zmieni, to sposób korzystania z tych urządzeń. W związku z tym, że powoli mamy dość wpatrywania się w wielkie żarówki, z którymi w zasadzie się nie rozstajemy, będziemy coraz częściej słuchać treści, niż je skrolować.

A żeby nie być gołosłownym powiem, że 2018 rok był pierwszym, w którym Facebook odnotował spadek liczby użytkowników. W 2017 roku używanie tej największej sieci społecznościowej wg badań Edisona deklarowało 67% Amerykanów, w 2018 już tylko 62%. A jak wiemy trendy amerykańskie, wprawdzie z opóźnieniem, ale jednak rozpowszechniają się na świecie.

Nie bez znaczenia ma też zagęszczenie reklam typu banerowego w internecie, czy powszechnych już pre-rolli przed materiałami video. Nie chcemy tych reklam, unikamy ich. W podcastach za to akceptujemy branding, czy treść reklamową zaszytą przez prowadzącego w treści audycji. Mało tego – ta reklama jest bardzo skuteczna. Ale o tym tez przeczytacie w jednym z kolejnych artykułów.

Warto jeszcze dodać, że ludzie, szczególnie mieszkańcy wielkich miast, zapracowani, wykształceni – coraz częściej rezygnują w domach z telewizorów. Jeśli oglądają telewizję, to nie linearną, tylko na żądanie, np. Netflixa.

smartspikery - rewolucja w wyszukiwaniu głosowym

Dalej, jeśli już weszliśmy do mieszkań młodych ludzi, zmieniających sposób w jaki używają mediów, nie możemy przemilczeć zupełnie nowego urządzenia, jakie pojawiło się na rynku 4 lata temu. Mam na myśli inteligentny głośnik, czyli smartspiker. Co to takiego? Jest to po prostu stacjonarny, domowy asystent głosowy. Urządzenie, które wyszukuje dla nas informacje, podając wyniki wyszukiwania w formie komunikatów głosowych, a także steruje innymi urządzeniami, np. telefonem, czy inteligentnym domem, dzięki kombinacji rozpoznawalnych komend.

Żeby zrozumieć jaka jest skala zjawiska, a w związku z tym, jaki wpływ na nasze życie będą miały (a w Stanach już mają) smartspiker’y, pozwolę sobie na parę cyferek. Mój ulubiony przykład. Proszę sobie wyobrazić, że po wprowadzeniu iPhone’a w 2007, w ciągu 3 lat, nasycenie tymi urządzeniami w Stanach wyniosło 15%. Gdy Amazon wprowadził smartspikera w 2014 roku, po również trzech latach, aż 20% Amerykanów posiadało to sprytne urządzenie. Co piąty mieszkaniec USA! Dość łatwo możemy sobie wyobrazić, że smartspiker’y w ciągu naprawdę kilku lat, będą w większości naszych mieszkań.

Zmiana technologiczna która ma teraz miejsce, z, nazwijmy to, ekrano-zorientowania, na głośniko-zorientowanie, wynika po prostu z kolosalnej naturalności, i łatwości komunikacyjnej, jaką niesie ze sobą głos. Bardzo ostrożna prognoza mówi, że w roku 2020 aż połowa wszystkich wyszukiwań, jakie będą miały miejsce, będą wyszukiwaniami głosowymi!

A dlaczego jest to tak ważne dla naszej historii? Oczywiście dzięki asystentom głosowym rośnie konsumpcja wszelkich treści audio! Badanie przeprowadzone przez Edisona, pokazało, że aż 70% posiadaczy smartspikerów używa ich do odtwarzania podcastów! Co więcej, 20% tych osób twierdzi, że dzięki asystentom głosowym słucha jeszcze więcej podcastów, niż przed kupnem tego urządzenia. Jak widzisz przyszłość, jaka rysuje się przed podcastami, jest naprawdę obiecująca!

Oczywiście, jak ze wszystkimi nowościami technologicznymi, jesteśmy w Polsce trochę opóźnieni, ale to naprawdę jest trend globalny, i tylko kwestią czasu jest rewolucja, która dzięki tym urządzeniom będzie miała miejsce w naszym kraju. Rewolucja wśród konsumentów, i sposobu dostępu do treści, i rewolucja w komunikacji, do której już teraz marki muszą – tak, po prostu muszą – się przygotować, żeby jutro nie zostać w tyle. Audiobranding czy dostosowanie kontentu pod wymogi wyszukiwani głosowych – to będą kierunki bardzo trendy w najbliższym czasie.

W kolejnych artykułach będę opisywał interesujące trendy ze świata AUDIO. Zapraszam!

 

Dzięki spartspeakerom znacząco rośnie konsumpcja kontentu AUDIO
Smartspeakery vs. smartfony w USA

One thought on “Jaki jest potencjał podcastów?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *